STULEJKA – jest to okrężne przewężenie napletka, które uniemożliwia lub znacznie utrudnia jego odprowadzenie. Stulejka może występować od urodzenia, ale również może pojawić się u osób dorosłych np. wskutek urazów lub stanów zapalnych. Zaburzenie to utrudnia właściwe utrzymanie higieny prącia, co sprzyja nawracającymi stanami zapalnymi napletka i dróg moczowych, znacznie utrudnia lub wręcz uniemożliwia współżycie płciowe. Poza problemami somatycznymi stulejka może przyczynić się do kłopotów natury psychicznej.

LECZENIE – zabiegowe leczenie stulejki polega:

  • na plastyce napletka (nacięcie w miejscu zwężenia lub kilka niewielkich nacięć)
  • obrzezaniu – okrężnym wycięcia napletka

szwy stosowane w czasie tych zabiegów są wchłaniane i nie wymagają zdejmowania. Rozpuszczają się i wypadają same w czasie 2-3 tygodni.

REKONWALESCENCJA – kontrola do czasu całkowitego zagojenia rany. Zaleca się układania prącia do góry oraz stosowania na żołądź ciepłych okładów. Penis myjemy ostrożnie wywarem z rumianku lub przegotowaną wodą (zwłaszcza po każdorazowym oddaniu moczu). Proces gojenia trwa od 7 do 10 dni. Abstynencja płciowa jest niezbędna do czasu ustąpienia obrzęku i bolesności. Przeważnie jest to jeden miesiąc.

MOŻLIWE POWIKŁANIA – Prawidłowo przeprowadzony zabieg jest bezpieczny i nie powinien wywoływać żadnych powikłań. Jednak w niektórych przypadkach (najczęściej w sytuacjach, gdy pacjent nie przestrzega zasad higieny w wystarczającym stopniu) mogą wystąpić pewne dolegliwości. Ich obecność oraz stopień nasilenia są cechą indywidualną, zależną od rozległości zabiegu i wrażliwości konkretnego pacjenta. Do najczęściej występujących powikłań należy:

OPUCHLIZNA – to zjawisko fizjologiczne będące następstwem nacieku surowiczego i napłynięcia krwi w okolicy rany. W początkowym okresie rekonwalescencji może występować przesączanie się surowicy z przestrzeni wokół rany, ale jeśli pojawia się w niewielkim natężeniu, pacjent nie powinien się niepokoić. Pozbycie się opuchlizny znacząco przyspiesza unieruchomienie prącia w pozycji pionowej. Jeśli jednak nie ustąpi w ciągu kilku dni, należy skontaktować się z lekarzem przeprowadzającym zabieg.

KRWAWIENIE Z PENISA – w początkowej fazie gojenia można niekiedy zaobserwować lekkie krwawienia w miejscu operacji. W przypadku, gdy jest stosunkowo silne, opatrunek będzie zmieniony nieco wcześniej niż po opływie 24 godzin.

ROPIENIE RANY – wyraźna oznaka zaniedbania prawidłowej higieny i powstawania stanu zapalnego. Początkowe stadia rozwoju schorzenia można łagodzić, jeśli pacjent zacznie zwracać bardzo dużą uwagę na przestrzeganie najwyższych standardów higienicznych. Jeśli jednak ropienie nie ustępuje i utrzymuje się 3 dni lub dłużej, należy natychmiast skontaktować się ze specjalistą.

OPONKA – w rzadkich przypadkach w miejscu cięć pojawia się równomierna i pierścieniowa opuchlizna. Jest to reakcja organizmu na cięcia i w zależności od organizmu pacjenta może ustępować w ciągu kilku tygodni.

PLAMY NA PENISIE – wokół miejsc cięcia i szwów może pojawić się fioletowe zabarwienie przypominające nieco sińce. Jest to następstwo podania znieczulenia miejscowego – wprowadzona substancja rozpiera tkankę napletka, powodując zasinienie (środki znieczulające wywołują chwilowy wzrost objętości komórek). Zazwyczaj zabarwienie ustępuje po około 3-4 dniach.